Články
NOVINKA! Koloidné striebro
Koloidné striebro je vodný roztok nanočastíc striebra (Ag) v certifikovanej kvalite 99,99 %, rozptýlené v čistenej vode (H2O) Aqua Purificata.
Recepty s Dobrým korením
Mimoriadne kvalitné korenie, všetko bez glutamánu sodného! Široký výber - viac ako 90 druhov.
Skorocel kopijovitý
V našej prírode rastú tri druhy skorocelov - kopijovitý, veľkolistý a prostredný. V uvedenom poradí sa hodnotí aj ich účinnosť, aj keď v zásade majú podobné liečivé účinky. Latinský názov Folium plantaginis.
Gemmoterapia
Novinkou v našom Bylinkovom obchode a e-shope je gemmoterapia, preto sa jej venujeme podrobnejšie aj v tomto článku.
Pŕhľava dvojdomá
Kto by nepoznal všade prítomnú pŕhľavu? Koho už aspoň raz nepopŕhlila? Kto už na ňu niekedy nenádaval? Pritom je to jedna z najlepších liečivých rastlín.
Zázračná kapsička (Capsella bursa-pastoris)
Názov nenápadnej rastlinky vznikol z toho, že jej trojuholníkové plody sa nápadne podobajú na kapsu niekdajších pastierov. Kapsičku pastiersku môžeme nájsť pri cestách, na lúkach, poliach ale aj záhradách, je takmer všade. Rastie od jari až do jesene, preto ju možno zberať kedykoľvek.
Baza čierna (Sambucus nigra)
Všadeprítomný a všeobecne známy ker skrášľuje svoje okolie až dva krát do roka. Najprv na jar krásne kvitne žltobielymi kvetmi a na jeseň má bohaté konáre ohýbajúce strapce sýtočiernych plodov.
Dar telu aj duši - Ľubovník bodkovaný
Ľudovo sa nazýva aj svätojánska tráva, lebo je vraj najúčinnejšia na sv. Jána, kedy ho treba zberať, samozrejme ak do vtedy začne kvitnúť.
Alchemilka žltozelená - Bylinka pre ženy
Jej bohato tvarované lístočky sú ako skladaná suknička, podľa ich tvaru vzniklo aj ľudové pomenovanie "ženský plášť". V lievikovitom dne sa v nich často tvorí na perlu podobná guľatá kvapôčka, ktorú stredovekí alchymisti nazývali "nebeskou rosou" a používali ju pri hľadaní kameňa mudrcov. Menej nápadné sú jej skromné žltozelené kvietky. Najkrajšie pôsobí v stredných horských polohách, kde na dostatočne vlhkých lúkach dokáže tvoriť hustý koberec. Nachádzame ju však aj pri potokoch, na vlhkých pasienkoch a čistinách.
Vŕbovka malokvetá
V našej prírode rastie niekoľko druhov vŕboviek, nájdeme ich na lúkach, lesných čistinkách a rúbaniskách. Zberáme celú kvitnúcu vňať, z večších jedincov len jej hornú časť.
Rakytník rešetliakovitý - Citrónovník severu
Je nazývaný aj citrónovníkom severu, jediný plod rakytníku obsahuje dennú dávku vitamínu C
Kapucínka, tropická kráska
Medzi priaznivcami prírodnej medicíny je to veľmi obľúbená rastlinka. Tinktúra z nej pripravená patrí k prvým voľbám pri prechladnutí a zápaloch a nesmie chýbať v žiadnej očistnej kúre.
Pestrec mariánsky (Silybum marianum)
Ľudovo sa nazýva "Kristova koruna alebo tiež mariánsky bodliak"
Sladký spánok
Medzi jednu z najčastejších „menej závažných“ zdravotných komplikácií patrí porucha zaspávania. Určite to veľa z vás pozná – ľahnete si do postele a na miesto blahodarného spánku sa len prevaľujete zo strany na stranu a sladučké sny sa nie a nie dostaviť.
Túžobník brestový, prírodný aspirín
Túžobník brestový (Filipendula ulmaria) je v ľudovom liečiteľstve obľúbenou bylinou.